Nová ŠKODA FABIA

22 let od premiéry prvního modelu FABIA uvádí společnost ŠKODA AUTO na trh čtvrtou generaci tohoto oblíbeného vozu.

Nová ŠKODA FABIA je větší, úspornější a bezpečnější

22 let od premiéry prvního modelu FABIA uvádí společnost ŠKODA AUTO na trh čtvrtou generaci tohoto oblíbeného vozu. Ten je poprvé postaven na modulární platformě MQB A0 koncernu Volkswagen a nabízí nejvelkorysejší prostor ve své třídě, vyšší komfort a mnoho nových asistenčních systémů. Nová FABIA se také může pochlubit tradičními přednostmi vozů ŠKODA, mezi které patří přesvědčivý poměr ceny a užitné hodnoty, vysoká funkčnost a mnoho Simply Clever prvků.
ŠKODA FABIA je poprvé postavena na modulární platformě MQB A0 koncernu Volkswagen, která umožňuje vytvořit větší vnitřní prostor. FABIA značně narostla a délkou 4 108 mm poprvé překonává hranici čtyř metrů. Objem zavazadlového prostoru, který byl i doteď největší ve své třídě, se zvětšil o dalších 50 l z 330 l na 380 l. Díky platformě MQB A0 je nová FABIA vybavena mnoha asistenčními systémy, které dosud nabízely spíše vozy vyšších tříd. Společně s vyšší torzní tuhostí karoserie tak FABIA přináší vysokou úroveň aktivní a pasivní bezpečnosti. 


Emocionální vzhled, nejlepší aerodynamika ve své třídě a dojezd vice než 900 km 

Nová FABIA zaujme emocionálním vzhledem a sebevědomými proporcemi. Sportovní vzhled podtrhují ostře řezané přední světlomety a zadní světla s moderní LED technikou, která zdobí krystalické prvky. V interiéru s novým designem upoutají pozornost symetrická přístrojová deska se samostatně stojící centrální obrazovkou, horizontální dekorační lišty a digitální přístrojový panel nabízený na přání. Při uvedení na trh budou k dispozici výbavové stupně Ambition a Style. Později je doplní sportovní verze MONTE CARLO. Čtyři benzinové motory aktuální generace Evo koncernu Volkswagen pokrývají výkonové spektrum od 59 kW (80 k) do 110 kW (150 k). Díky nejlepší aerodynamice ve své třídě dosahuje FABIA součinitele odporu vzduchu cx 0,28. V kombinaci s 50l nádrží dostupnou na přání tak její dojezd činí více než 900 km v režimu WLTP. Premiéru ve voze ŠKODA má pět nových Simply Clever prvků.
Nové barvy, ambientní osvětlení a komfortní prvky známé z vozů vyšší třídy 

Nové barvy přináší do interiéru modelu FABIA kontrastní švy a dekorační lišty v měděné a šedé barvě.

Nové ambientní LED osvětlení, které je standardně součástí výbavového stupně Style, osvětluje dekorační lištu na přístrojové desce červenou a bílou barvou. Součástí ambientního osvětlení je také LED osvětlení středové konzoly vpředu, vnitřních klik předních dveří a LED čtecí lampičky vpředu a vzadu. Design interiéru završují volanty v novém designu. Kožený multifunkční volant a tříramenný sportovní multifunkční volant s pádly pro vozidla vybavená DSG jsou nabízeny na přání, stejně jako vyhřívaný volant a vyhřívané čelní sklo, které zaručuje dobrý výhled a vysokou úroveň bezpečí v zimních měsících. Obojí je v modelové řadě FABIA k dispozici poprvé – tyto komfortní prvky byly dosud vyhrazeny především vozům vyšších tříd. 
Digitální přístrojový panel nabízí pět režimů zobrazení 

Poprvé je ve voze FABIA k dispozici na přání digitální přístrojový panel s 10,25" displejem. Řidič může individuálně nastavit a volit mezi jednotlivými režimy zobrazení. K dispozici je klasický layout, který vychází ze standardních analogových kruhových ukazatelů, moderní uspořádání, redukované, rozšířené zobrazení a také sportovní režim s otáčkoměrem uprostřed, které je součástí na přání dostupného sportovního paketu. Tzv. „virtuální kokpit“ také zobrazuje loga rádiových stanic, obaly hudebních alb a uložené fotografie volajících. Dále je možné na displeji zobrazit mapu navigace s lištou pro přiblížení. FABIA je standardně vybavena analogovým kokpitem s trojrozměrnými ciferníky, dodatečnými kruhovými ukazateli teploty chladicí kapaliny a aktuálního stavu nádrže a Maxi DOT displejem, který zobrazuje také navigaci a rozpoznané dopravní značky.

FABIA poprvé nabízí dvouzónovou klimatizaci Climatronic

 Čtvrtá generace modelu FABIA nabízí poprvé dvouzónovou klimatizaci Climatronic a výdechy ventilace na zadní straně středové konzoly pro klimatizaci zadních sedadel. Dvouzónová klimatizace Climatronic, která je dostupná na přání, umožňuje nastavit teplotu zvlášť pro pravou a levou stranu pomocí dvou otočných tlačítek na středové konzole. Osmi tlačítky lze snadno ovládat všechny funkce.


Úspěšný model značky ŠKODA

Již od své premiéry v roce 1999 je ŠKODA FABIA jedním z nejprodávanějších vozů ve své třídě. První generace měla premiéru v roce 1999. O rok později byla představena ŠKODA FABIA COMBI. Během osmi let bylo vyrobeno 1,79 milionů vozů FABIA první generace. V roce 2007 byla na autosalonu v Ženevě představena druhá generace, které se prodalo celkem 1 704 000 vozů. Třetí generace, která byla uvedena v roce 2014, pokračovala v tomto úspěšném příběhu. V roce 2019 byla druhým nejprodávanějším vozem značky ŠKODA po modelu OCTAVIA. Celkem bylo prodáno více než 4,5 milionů vozů všech karosářských verzí. Toto číslo překonává pouze model OCTAVIA. Největším prodejním trhem vozu FABIA byla v roce 2020 Česká republika s 16 280 prodanými vozy. Následovalo Německo s 16 054 vozy a Polsko s 12 805 vozy.